9 Temmuz Haftası İfade Özgürlüğü ve Gazetecilik Davaları

27

9 Temmuz 2018, Pazartesi

  • 5 Temmuz 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Şerife Oruç hakkında “örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla açılan davanın duruşması Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.
    Önceki duruşmada Oruç ile aynı davadan yargılanan Muzaffer Tunç ve Emrullah Oruç’un dosyası ayrılmıştı ve Oruç aleyhine ifade veren tanıkların zorla duruşmaya getirilmesine karar verilmişti.
     
  • Mahkeme kararıyla kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazar ve çalışanlarından Reyhan Çapan, Eren Keskin, Ayşe Batumlu, Nuray Özdoğan, Ayşe Berktay, Reyhan Hacıoğlu, Celalettin Can, Hüseyin Aykol ve Filiz Koçali'nin gazetede yayımlanan yazılar nedeniyle yargılandığı davanın duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi görülecek.

10 Temmuz 2018, Salı

  • DHKP-C’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan avukatların 20 Eylül’de çıkarıldıkları savcılıktaki sorgularını haberleştiren Cumhuriyet gazetesi muhabiri Canan Coşkun’a “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlamasıyla açılan davanın duruşması İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

13 Temmuz 2018, Cuma

  • 6 Şubat'tan bu yana tutuklu olan ETHA muhabiri Ali Sönmez Kayar'ın ilk duruşması İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesinde görelecek. "örgüt üyeliği" suçlaması yöneltilen Ali Sönmez Kayar'ın ETHA'nın muhabirinin gözaltına alınıp tutuklanmasıyla ilgili haberi de iddianameye delil olarak girmiş.