4 Haziran haftası ifade özgürlüğü dava takvimi

-

4 Haziran – 9 Haziran 2018 tarihleri arasında görülecek ifade özgürlüğü davaları şöyle:

4 Haziran Pazartesi : Özgür Gündem ve Kazım Kızıl

  • Kapatılan Özgür Gündem gazetesi için çeşitli yazılar kaleme alan Filiz Koçali, Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Ragıp Zarakolu, Zana Kaya, İnan Kızılkaya, Eren Keskin, Kemal Sancılı, Bilge Aykut’a açılan davanın duruşması, 10:00’nda Şişli 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 16 Ağustos 2016’da yapılan bir operasyonla gazete mühürlenmiş, gazetenin yayın yönetmeni, imtiyaz sahibi, yazar ve danışma kurulu üyelerinden bir kısmı gözaltına alınmış, bir kısmı da tutuklanmıştı. Dava kapsamında dokuz kişi, “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” ile “terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla hakim karşısına çıkacak. Davanın 6 Mart’ta yapılan son duruşmasında hakim Ragıp Zarakolu hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına karar vermişti.
  • İzmir 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde belgeselci Kazım Kızıl ve 23 diğer sanık “cumhurbaşkanına hakaret” ve “toplantı ve gösteri kanununa muhalefet” suçlamalarıyla yargılanacak. Serbest gazeteci ve belgesel yapımcısı Kazım Kızıl, 17 Nisan 2017'de, 16 Nisan 2017'de yapılan referandum sonrasında düzenlenen protestolar sırasında gözaltına alınmış, sonrasında tutuklanarak üç ay boyunca cezaevinde tutulmuştu.

5 Haziran Salı: İdris Yılmaz-Erhan Akabaş ve Selman Keleş

  • KHK ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı’nın muhabiri Selman Keleş ile gazeteci Arif Aslan, hakim karşısına çıkıyor. Keleş ve Aslan, geçtiğimiz yıl 31 Mart’ta tutuklanmış, sekiz aylık tutukluluk sonrası Kasım ayında yapılan ilk duruşmada tahliye edilmişlerdir. Keleş ve Aslan’ın ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması, Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
  • Van Erciş 1. Asliye Ceza Mahkemesinde şu başka bir davada tutuklu bulunan İdris Yılmaz ile gene yerel bir gazeteci olan Erhan Akbaş “basın yoluyla iftira” suçlamasıyla yargılanacak. Van yerel gazetesi Gazete Yaşam'ın muhabirleri İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş, Kekliova’daki üç farklı okulda cinsel taciz vakaları üzerine haber yapmakla suçlanıyor. Dava, ilçe eğitim müdürünün şikayetini takiben başlamıştı.

6 Haziran Çarşamba: Canan Coşkun, Zaman yazarları ve Boğaziçili öğrenciler 

  • Cumhuriyet gazetesi muhabiri Canan Coşkun hakkında, kaleme aldığı “Nuriye & Semih’in 14 avukatı tutuklandı” başlıklı haber nedeniyle açılan davanın ilk duruşması, Çağlayan adliyesindeki İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Coşkun hakkındaki soruşturma, haberde bir savcının adının geçmesi “hedef gösterme” olarak okunarak açılmıştı.
  • 19 Mart’ta Afrin harekatı sürerken Boğaziçi Üniversitesi’nde lokum dağıtılmasına tepki gösterdikleri için haklarında ‘terör propagandası yapmak’ iddiasıyla dava soruşturma açılan öğrenciler, ilk kez hakim karşısında. Öğrenciler sosyal medyada ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilmiş, ardından gözaltına alınmışlardı. 13’ü tutuklu 21’i tutuksuz yargılanan öğrencilerin duruşması, Çağlayan Adliyesi’ndeki 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 09:30 itibariyle başlıyor.
  • Zaman gazetesinden 11 yazarın yargılandığı davanın son duruşması, Şişli adliyesindeki İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 ve 8 Haziran tarihlerinde görülecek. Son duruşmada yazarlar Ali Bulaç ve Mehmet Özdemir tahliye edilmiş, Şahin Alpay’ın ev hapsi de kaldırılmıştı.

7 Haziran Perşembe: Barış için akademisyenler

  • ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza attıkları gerekçesiyle haklarında “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla dava açılan Boğaziçi Üniversitesi çalışanı beş akademisyen, saat 08:30 itibariyle Çağlayan adliyesindeki 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkıyor.

8 Haziran Cuma: Zekeriya Güzüpek ve Dicle Müftüoğlu

  • KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Güzüpek ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dicle Müftüoğlu hakkında, terör örgütü üyeliği suçlamasıyla ve 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşması, Diyarbakir Adliyesi’ndeki 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Dava 2015 yılında yayınlanan 20 haber nedeniyle Erzincan’da yaşayan bir kişinin yaptığı suç duyurusu üzerine açılmıştı. Son duruşmada hakim, raporlu olduğu için duruşmaya katılamayan Müftüoğlu hakkında zorla getirme kararı vermişti.
  • HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında, 17 Mart 2013’te İstanbul Zeytinburnu’nda gerçekleşen Nevruz kutlamaları sırasında yaptıkları konuşmalar sebebiyle ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davanın duruşması, Çağlayan Adliyesi’ndeki 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Dava hali hazırda cumhurbaşkanı adayı olan Selahattin Demirtaş hakkında çıkacak olası bir mahkumiyet kararı açısından önem taşıyor. Avukatlarıysa 30 Nisan ayında yapılan son duruşmada, karar çıksa da adaylığı etkilemeyeceğini söylemişlerdi.